Ga naar de inhoud

Hoeveel brandstof verbruiken auto’s echt?

Sinds 2021 registreert elke nieuwe auto in de EU hoeveel brandstof hij verbruikt. Autofabrikanten melden die metingen aan het Europees Milieuagentschap. Wij hebben die metingen, 8.913.375 auto’s in de nieuwste gegevens per model (tot en met 2024), omgezet in een pagina voor elk model en elke motor, naast het cijfer op de officiële sticker.

Opgegeven (WLTP)
Werkelijk

Over alle benzine-, diesel- en hybride auto’s is het gemiddelde werkelijk verbruik 7,0 L/100 km, tegenover 5,9 op papier: 18% meer.

Meest voorkomende modellen

Opgegeven versus werkelijk verbruik, per aandrijving

auto’sOpgegeven (WLTP)WerkelijkVerschil
Benzine3.013.5646,37,4+18%
Hybride2.093.4605,76,8+20%
Diesel1.784.7815,56,4+17%
Plug-in hybride1.144.1871,56,2+311%
Dieselhybride731.5326,07,2+20%
Diesel plug-in hybride131.1771,15,9+423%

Gemiddelden van de vloot, gewogen naar aantal auto’s. Plug-in hybrides worden apart getoond, omdat hun opgegeven verbruik uitgaat van regelmatig opladen. Hybride omvat mild hybrides (48 V), zoals door de fabrikant geregistreerd.

Plug-in hybrides: het grootste verschil

Gemiddeld rijden eigenaren maar 28% van hun kilometers op elektriciteit. Daarom ligt het werkelijk verbruik een stuk hoger dan het opgegeven verbruik.

Alle plug-in hybrides →

Ranglijsten

Bekijk per merk

Alle merken →

Waarom deze website bestaat

Het opgegeven WLTP-verbruik wordt in een laboratorium gemeten op een vaste testcyclus. Het is handig om auto’s met elkaar te vergelijken, maar het is niet wat je aan de pomp ziet. Sinds 2021 verplicht de EU-wetgeving dat nieuwe auto’s een brandstofverbruiksmeter aan boord hebben (OBFCM), en elk jaar melden autofabrikanten de meterstanden over de hele levensduur van miljoenen auto’s. Deze gegevens zijn openbaar, maar lastig te gebruiken: ze komen als bestanden van meerdere gigabytes vol technische codes. Wij groeperen ze per model en motor, laten zien hoe sterk bestuurders onderling verschillen en rekenen ze om naar brandstofkosten in jouw land.

Hoe we rekenen →